Szombat, 2024-04-20, 4:54 PM
Üdvözöllek Vendég


Nyitólap | Profilom | Kilépek | RSS

Cikkek katalógusa

Nyitólap » Cikkek » PTE - Pécs - Baranya - Dél-Dunántúl

Bognár Adrienn - A politikai szocializáció egyes jellegzetességei a fiatalok körében

Bognár Adrienn

A politikai szocializáció egyes jellegzetességei a fiatalok körében

 

Bevezető

 

A rendszerváltozást megelőzően, de még inkább az azt közvetlenül követő években számos kutatás vizsgálta a fiatalok politikai beállítódásait, a politikai szocializációt, az ifjúság politikai aktivitását. Most azonban - a téma fontosságához képest ­– kevesebb olyan átfogó vizsgálat készül, amelyek nem általánosságban az „ifjúságot”, hanem a politikai szocializáció napjainkra jellemző specifikumait, a fiatalok politikához való viszonyát, politikai magatartását és a politikai aktivitását vizsgálja. Ezért is tarthatjuk kiemelkedő jelentőségűnek a 2008-ban végzett „Iskola és társadalom” kutatást.

 

A téma vizsgálata azért is különösen érdekes az ezredfordulót követő években, mert rendkívül sok olyan tényező befolyásolhatja az országban élők – így a fiatalok – politikai magatartását, amelyek korábban nem voltak ennyire jellemzőek. Ilyen például a sok esetben gyűlöletkeltésbe fajuló, a két nagy párt közötti marakodás, amely nemcsak a családokban, hanem a baráti társaságokban, munkahelyi közösségekben zajló diskurzusokat is befolyásolja, és amely olyan személyeket is „bevont” a „politikába”, akik korábban nem mutattak érdeklődést iránta. Ezzel szemben áll egy másik hatás, amelynek következménye a politikából való „kiábrándultság”, amit jól példáz az is, hogy nem csupán az országos politika, de sok esetben még a lokális érintettség sem sarkallja tettekre a lakosságot (példaként említhető a pécsi – a lokátor építésével kapcsolatban tartott – népszavazás, amit érvénytelenné nyilvánítottak az alacsony részvétel miatt). Rendkívüli események (például a Magyar Televízió Székházánál történt erőszakos cselekmények) is felhívják a figyelmet arra, hogy behatóbban kell foglalkoznunk nem csupán az egyes jelenségekkel, de ezek okaival is.

 

A politikai aktivitás (inaktivitás) kapcsán megállapítható, hogy a kilencvenes évek vizsgálatai a fiatalok politikai érdeklődésének hiányára, alacsony cselekvési késztetettségére mutatnak rá. E vizsgálatok kimutatták azt a tendenciát, hogy még e korcsoporton belül is eltérő politikai érdeklődéssel és aktivitási igénnyel jellemezhetőek a fiatalok. Az ifjúsági korfán felülről lefelé haladva egyre nőtt a politika iránti közöny. (Gazsó - Laki 2004)

 

A kutatások rávilágítottak arra is, hogy a fiatalok politikai érdeklődése nem minősíthető folyamatosnak és magas intenzitásúnak, hanem inkább eseti jellegűnek. A 2000-es és 2004-es kutatások sem mutattak trendszerű változást. A kutatások eredményei szerint az ifjúság számára a politikai szféra átláthatatlan, távoli és általuk egyáltalán nem befolyásolható világ. A nem hivatásszerű politizálást eredménytelennek tartják, míg a hivatásszerű politizálás presztízse olyannyira alacsony számukra, hogy annak keretei között sem szeretnének tevékenykedni. A fiatalok sokkal inkább egyéni boldogulásukat tartják szem előtt, egyéni céljaikat igyekeznek elérni egyéni utakon, nem pedig kollektív formákban. (Gazsó - Laki 2004)

 

Az Ifjúság2004 és az Ifjúság2008 kutatási beszámolója is hasonló megállapításokat fogalmaz meg. E kutatások adatai is azt bizonyítják, hogy a fiatal nemzedék politikai aktivitása alacsony szintű. Ez igaz a választásokon való részvétel, a civil szervezeti tagság, valamint a politikai szervezetekhez való tartozás dimenziójában egyaránt. A négy évvel korábbi vizsgálathoz képest is csökkenő tendenciát tükröz a 2008-as kutatás a politikai aktivitás kapcsán.

 

A 2008-as kutatás eredményei szerint egy, az adatfelvétel idején esedékes választáson a kérdezett fiatalok megközelítőleg harmada venne részt, és csupán 6%-uk tagja valamilyen ifjúsági szervezetnek, míg a politikai szervezeti tagság még ennél is kisebb arányban jellemző rájuk: hozzávetőlegesen egy százalékuk tagja politikai szervezetnek. A kutatások által alátámasztott passzivitás azonban nem jelenti azt, hogy bizonyos szituatív tényezők nem okozhatnak változást, amely során nagyobb méretű csoportok aktivizálódnak.

 

Az „Iskola és társadalom” kutatás

 

A fent említett „Iskola és társadalom” kutatás egy 2005-ös kutatás folytatásának tekinthető. A kutatás vezetője Csákó Mihály, a baranyai adatfelvételt a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Szociológia Tanszéke koordinálta és végezte[i]. A vizsgálat céljai között szerepelt a középiskolások demokráciaképének felmérése, az iskolai demokrácia vizsgálata, valamint a fiatalok politikához való viszonyának elemzése. A kutatás elméleti kerete a politikai szocializáció ismert fogalmi szerkezetére támaszkodik, a politikai szocializációt, a szocializációs folyamat részeként kezeljük. Ennek főbb ágensei közül (család, kortársak, iskola, média) az iskola került a vizsgálat fókuszába.

 

Az adatfelvétel öt megyében (Hajdú-Bihar megye, Baranya megye, Szabolcs-Szatmár Bereg megye, Csongrád megye, Fejér megye) és a fővárosban történt 9 és 11. évfolyamos középiskolások körében. Az iskolatípusra és évfolyamra reprezentatív minta elemszáma 5962 fő.

 

Jelen tanulmányban a középiskolások politikához való viszonyára, a politikával kapcsolatos érdeklődésre, ismeretekre, valamint a politikai aktivitásra vonatkozó néhány kérdésre adott válaszok eredményeit mutatom be.

 

Politikával kapcsolatos kommunikáció

 

Kutatásunk során vizsgáltuk, hogy a középiskolások családjában a politika, mint téma milyen helyet foglal el a hétköznapi családi diskurzusokban. A különböző témák csoportosítása során Szabó Ildikó témakonstrukcióit[ii] használtam fel.  Adataink alapján megállapíthatjuk, hogy a fiatalokkal a családon belül elsősorban az iskolai témákkal kapcsolatban beszélgetnek (például tanulmányi eredmények, iskolai élet, öltözködés). Ezt követően a családi beszélgetések során a mediatizált témák kerülnek szóba (például televíziós műsorok, médiaszereplők, bulvárhírek, sztárok, híres emberek, zenei ízlés, zenészek, együttesek). A praktikus témák szintén viszonylag magas arányban képezik a családi diskurzusok tárgyát (a másik nemmel való kapcsolat, bűnözés, kisebbségek, egészség, betegség, családi gazdálkodás, pénz, rokonok életvitele, szegénység, szülők munkája). Legkevésbé a politikai témák (politikusok, belpolitikai ügyek, külpolitikai ügyek, politikai pártok, helyi önkormányzati ügyek, más szervezetek, mozgalmak), valamint az elvont témák (vallási, világnézeti kérdések, környezetszennyezés, magyarság) kerülnek szóba a hétköznapi családi kommunikáció során.

 

 

 



[i] A kutatásban az alábbi intézmények vettek részt: ELTE TáTK Szociológia Tanszék és OITK, Pécsi Tudományegyetem BTK Szociológia Tanszék, Szegedi Tudományegyetem JGyTK Alkalmazott Társadalomtudományi Tanszék, ECHO Survey Szociológiai Kutatóintézet, Debreceni Egyetem BTK Szociológia Tanszék, Debreceni Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar.

A vizsgálat vezető kutatói: Csákó Mihály (ELTE TáTK), Domokos Tamás (ECHO Survey), Kiss Mária Rita (SZTE JGyTK), Murányi István (DE BTK), Sik Domonkos (ELTE TáTK), Szabó Ildikó (DE BTK), Bognár Adrienn (PTE BTK)

 

A teljes tanulmány letölthető innen: 
 



[ii] Szabó Ildikó: A politikához való viszony. Konferenciaelőadás. Mit gondolnak a középiskolások a demokráciáról? Konferencia és sajtótájékoztató az „Iskola és társadalom, 2008” kutatásról. 2009. január 29.


 [SzI1]Ezt a táblát úgy is felépítheted, hogy három oszlopot különítesz el: a 9., a 11. évfolyamosokét és az összes megkérdezettét.

 











 

 











 



 

Kategória: PTE - Pécs - Baranya - Dél-Dunántúl | Hozzáadta: Miki (2011-05-25)
Megtekintések száma: 2182 | Helyezés: 0.0/0
Összes hozzászólás: 0
Név *:
Email *:
Kód *:
Belépés
A fejezet kategóriái
Oktatók publikációi [3]
PTE - Pécs - Baranya - Dél-Dunántúl [22]
Keresés
Naptár
Mentett bejegyzések
Körkérdésünk
Értékeld a honlapot
Összes válasz: 19

Megosztás

Statisztika

Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0
Barátaink:
 
 


Copyright MyCorp © 2024 | Honlapszerkesztő - uCoz